Już od kilku sezonów zarówno na wybiegach mody, jak i na ulicach całego świata królują kreacje charakteryzujące się pięknymi, wręcz „żywymi” nadrukami. Nie ma w tym jednak nic dziwnego; w końcu ozdobiona w ten sposób tkanina skupia na sobie spojrzenia otoczenia i wyróżnia się oryginalnym, niecodziennym designem. A jak – w praktyce – powstają wydruki na tkaninach?
Piękna i odporna
Zanim przejdziemy do scharakteryzowania metody uwzględniającej druk na tkaninie, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się samym wzorom. Jak się bowiem okazuje, wspomniane wydruki na tkaninach wyróżniają nie tylko walory estetyczne, ale również użytkowe. Dlaczego? Głównie z uwagi na fakt, iż nadrukowany motyw jest w pełni odporny na uszkodzenia. W związku z powyższym nie ma możliwości oderwania lub przerwania nadrukowanego wzoru. Warto dodać, iż kolory naniesionego motywu cechuje soczystość, ostrość krawędzi i swego rodzaju głębia barwy. Właśnie dlatego może się on wydawać niejako „zatopiony” w tkaninie. A wszystko to dzięki użyciu nowoczesnej technologii druku sublimacyjnego.
Jak powstają wydruki na tkaninach?
Jak wspominaliśmy, druk na tkaninach możliwy jest dzięki zastosowaniu druku sublimacyjnego. Na czym – w praktyce – polega ta metoda? Otóż w pierwszej kolejności konieczne jest nadrukowanie wybranego motywu specjalnymi farbami sublimacyjnymi na papierze. Następnie konieczne jest przedrukowanie wzoru na białą tkaninę poliestrową. Wszystko to przy wykorzystaniu termoprasy rolowej bądź też płaskiej. Jak więc widać na powyższym przykładzie, technika druku sublimacyjnego wymaga zarówno odpowiednich urządzeń, jak i umiejętności.
Wydruki na tkaninach tworzone za pomocą sublimacji mogą posiadać niemalże nieograniczoną ilość kolorów; również z efektem przejść tonalnych. Co ciekawe, opisywana metoda umożliwia przeniesienie na materiał nawet bardzo małych elementów. Niemniej jednak wykonanie wydruku możliwe jest wyłącznie na tkaninach, które posiadają w swoim składzie przynajmniej 80% poliestru.